Валерій Чалий про політичні аспекти євроінтеграції (+ відео лекції)

Валерій Чалий, заступник генерального директора Центру Разумкова

Валерій Чалий, заступник генерального директора Центру Разумкова

13 квітня учасники другої сесії школи європейських студій EU Study Days мали нагоду послухати Валерія Чалого, заступника генерального директора Центру Разумкова та колишнього заступника міністра закордонних справ України (2009-2010). Чалий розповів про політичні аспекти відносин між Україною та ЄС в контексті підписання Угоди про асоціацію. Експерт розповів про роль Угоди про асоціацію в подальшому розвитку європейської інтеграції України, про умови її підписання та про зовнішньополітичні пріоритети українців.

Про взаємну вигідність європейської інтеграції України. Європейська інтеграція України відповідає інтересам  як Києва, так і Брюсселя; втім, ціла низка помилок з обох сторін поки не дозволила надати цьому процесу потрібної динаміки.

Про перспективи Угоди про асоціацію. Підписання Угоди про асоціацію є ключовим завданням двосторонніх відноси між Україною та ЄС на найближчу перспективу. Обидві сторони задекларували своє бажання підписати документ уже на найближчому саміті Східного партнерства, що пройде в листопаді цього року у Вільнюсі. Попри це, ЄС очікує від України цілої низки кроків, якими Київ підтвердив би серйозність своїх євроінтеграційних намірів.

10 грудня 2012 року Рада міністрів закордонних справ ЄС визначила критерії, що слугують орієнтиром для Києва у просуванні до підписання Угоди про асоціацію. ЄС очікує від України припинення вибіркового судочинства; вирішення суперечливих питань, пов’язаних з останніми парламентськими виборами, зокрема через внесення змін до виборчого законодавства; а також проведення комплексних інституційних реформ.

Про мотиви української сторони в просуванні європейської інтеграції. З одного боку, вітчизняний великий бізнес бажає зберегти наявний статус-кво, з іншого – прагне розвивати європейську інтеграцію, з якою пов’язує свої економічні інтереси. Як результат, Україна перебуває в стані зовнішньополітичної невизначеності.

Про визначеність у зовнішній політиці. Сьогодні України продовжує перебувати в ситуації зовнішньополітичної невизначеності. Втім, ситуація зміниться після підписання Угоди про асоціацію. Ця подія покладе край нескінченним дебатам щодо зовнішньополітичних пріоритетів Києва та стимулює послідовну роботу всього державного апарату на європейську інтеграцію України.

Про зону вільної торгівлі з ЄС. Економічна частина Угоди про асоціацію може запрацювати одразу після її підписання, тимчасом як ратифікація всього документу та набуття чинності його політичної частини триватиме щонайменше декілька років.

Про євроінтеграцію та відносини з Росією. Угода про асоціацію сприятиме нормалізації відносин між Києвом та Москвою. Маючи чітку європейську перспективу, Україна матиме кращі взаємини з Росією. Польща та балтійські країни вивели свою співпрацю з Москвою на новий рівень після вступу до ЄС.

Про громадську думку. Лише 11,5% громадян бачать Україну як у ЄС, так і в Митному союзі з Росією. Решта ж підтримує або європейський, або євразійський інтеграційний вектор.

Про трансформацію країни. Європейська інтеграція є не стільки метою, скільки засобом української трансформації. Європейський Союз уже довів свою ефективність в модернізації держав Центрально-Східної Європи та готовий надати необхідну допомогу, в тому числі фінансову, заради стимулювання системних змін в Україні.

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out / Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out / Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out / Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out / Змінити )

З’єднання з %s