Ендрю Вілсон про зовнішню політику ЄС (+ відео)

Ендрю Вілсон, експерт Європейської ради з зовнішніх відносин

Ендрю Вілсон, експерт Європейської ради з зовнішніх відносин

8 березня на Школі європейських студій виступив Ендрю Вілсон – експерт лондонського аналітичного центру Європейська рада з зовнішніх відносин. У своїй лекції він, зокрема, сказав про таке:

Про ЄС та Росію. Росія та ЄС мають абсолютно протилежні способи функціонування. ЄС діє за постмодерною моделлю, за якої країни готові йти на відмову від частки суверенітету. Роберт Купер: «ЄС є… високо розвиненою системою взаємного втручання у справи один одного». Росія ж натомість переслідує традиційний підхід, визначений ще у ХІХ ст., що прагне балансу інтересів та абсолютного захисту власного суверенітету.

Конкуренція між ЄС та Росією є не конкуренцією між геополітичними системами, а конкуренцією між різними способами функціонування (modus operandi).

Про «м’яку силу» ЄС. ЄС віддає перевагу «м’якій силі» (soft power): прагне кантіанського «вічного миру». Росія віддає перевагу традиційній «жорсткій силі» (hard power).

Про Німеччину та Росію. Німеччину дехто розглядає в Україні як “маріонетку” Росії, але це далеко не так. Це могло бути правдою в часи Шрьодера, але не в часи Меркель.

Про «турецьку модель» для України. Україна сьогодні часто орієнтується на “турецьку” модель, але Туреччина, на відміну від України, здійснює активну політику відносно своїх сусідів. Крім того, українська економіка слабша ; роль малих та середніх підприємств тут значно скромніша (їх 20% в Україні, порівняно з 60% в Туреччині).

Про енергетику. Литва змогла використати можливості 3-го енергетичного пакету ЄС для зменшення залежності від монополії «Газпрому»; Україна Януковича могла би теж використати ці можливості, але натомість вона звинувачує ЄС в тому, що Брюссель “не допомагає” Україні в її газових переговорах з Росією.

Про стратегію переговорів з ЄС. Україні слід шукати союзників не так серед держав ЄС, як серед інституцій ЄС – Генеральних директоратів Єврокомсії, наприклад, з конкуренції чи розширення.

Про багатовекторність України. Все менш успішним стає політики «пост-Титоїзму», коли країна шукає балансу між Заходом та Сходом. Януковичу ця політика вдається значно гірше, ніж Кучмі. Кучма міг в один рік укласти важливі угоди із Заходом, і зі Сходом; Янукович далекий від таких успіхів.

Дивіться повний відео-запис лекції Ендрю Вілсона:

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out / Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out / Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out / Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out / Змінити )

З’єднання з %s