Олександр Сушко про візи

Олександр Сушко, науковий директор Інституту Євро-Атлантичного співробітництва

Олександр Сушко, науковий директор Інституту Євро-Атлантичного співробітництва

10 березня на Школі європейських студій виступив Олександр Сушко – науковий директор Інституту Євро-Атлантичного співробітництва та один із найкращих українських спеціалістів з візових питань. У своїй лекції та відповідях на питання студентів він, зокрема, сказав про таке:

Про візи як нещодавній винахід. Візи – відносно нещодавній винахід. Якихось сто п’ятдесят років тому віз не існувало. Зараз світ став набагато відкритішим, подорожан стало набагато більше, і держави почали більше захищати свої кордони. Право громадянина на свободу пересування вступає в антагонізм із правом держав допускати чи не допускати громадян на свою територію.

Про права громадян у візовій сфері. Про свої права та обов’язки у візовій сфері краще знати заздалегідь, а не розраховувати на те, щоб консульство вам їх пояснило. Наприклад, незнання своїх прав призводить до того, що громадяни, які мають право на багаторазові довгострокові візи, часто отримують одноразові візи. Права громадян у візовій сфері викладено у двох ключових документах: Візовому кодексі ЄС (набув чинності 2010-го року) та Угоді про спрощення оформлення віз між ЄС та Україною (набула чинності 2008-го року). Якщо ви знаєте про свої права в рамках цих документів, це підвищує ваші шанси на те, що ваші права буде захищено.

Про специфіку Шенгенського простору. Специфіка Шенгенської зони полягає в тому, що зняття перевірок всередині простору вільного пересування супроводжується більш прискіпливими перевірками на її зовнішніх кордонах.

Про Шенгенську візову систему. Шенгенська візова система відносно проста. У ній існує лише три типи віз: візи категорії А, яка видається громадянам маленьких країн, здебільшого для транзиту в аеропорту; С – Шенгенська віза та D – національна віза. Тип B (транзитні візи) вже скасовані.

sushko2Про відмінність між Шенгенською візою та національною візою країни ЄС. Національна віза, на відміну від Шенгенської, передбачає можливість працевлаштування. Якщо людина працевлаштовується, то підставою для отримання візи буде не Угода про спрощення оформлення віз, а національне трудове законодавство даної країни. Шенгенська віза є короткостроковою (90 днів протягом півроку). Довгострокова національна віза країни ЄС прирівнюється до посвідки на проживання в цій країні. Ця віза дає можливість подорожувати Шенгенським простором 90 днів протягом півроку. Єдине, що не можна – подорожувати Шенгенським простором до того, як ви в’їхали в цю країну.

Про документи, які вимагаються для отримання візи. У вас мають право вимагати три блоки документів. Перший блок – ви маєте довести мету своєї поїздки. Другий блок документів – матеріальне забезпечення. Третій блок документів (найскладніший) – документи, що засвідчують ваш намір повернутися на батьківщину. В цьому блоку може бути все, що завгодно. Зараз ЄС перебуває на порозі змін у Візовий кодекс, які запровадять вичерпний список документів; будь-які інші документи вимагатимуться у винятковому випадку. Але сьогоднішнє право не встановлює такого вичерпного списку. Розбіжності у кількості документів, які вимагають різні консульства, величезні – від 4-х документів до 16-и (середня кількість документів коливається від 6 до 9).

Про географію дії Шенгенської візи. Шенгенська віза діє на території всього Шенгенського простору. Але власники Шенгенської візи можуть зіткнутися з поліцейськими перевірками на кордоні між країнами ЄС. Якщо людина отримує Шенгенську візу в польському консульстві, але також їде в Німеччину, має бути ясно, що в Польщі їй потрібно було перебувати, тобто що вона не використала Польщу просто для того, щоб потрапити на територію Шенгенського простору. Візу треба оформлювати в консульстві тієї країні, в яку ви реально збираєте їхати (особливо це стосується одноразових віз).

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out / Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out / Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out / Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out / Змінити )

З’єднання з %s